Często ludzie zadają pytanie: Jaki będzie najlepszy gryzoń dla dziecka? Żeby rozwiązać ten problem warto jednak zadać kolejne pytanie: Jakie warunki jesteś w stanie zapewnić gryzoniowi? Bądź co bądź rozmawiamy o żywych stworzeniach, które różnią się od siebie zachowaniem, budową i potrzebami. Pamiętajmy, że opieka nad gryzoniami wymaga naszego czasu i dyscypliny. Przykładowo decydując się na zakup szynszyla wiążemy się ze zwierzęciem nawet na kilkanaście lat! Należy również pamiętać, że zwierzątka wymagają także odpowiedniej karmy dla gryzoni, klatki, wybiegu, kuwety, pyłów kąpielowych, zabawek, trocin, wizyt u weterynarza, lekarstw i wielu innych rzeczy.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty dochodzimy do prostego wniosku: Gryzoni nie kupujemy w ciemno na prezent! Jeśli jesteś świadom/-a odpowiedzialności i szukasz gryzonia dla siebie lub dziecka to zapraszam do krótkiego zestawienia popularnych gryzoni hodowlanych.

ŚWINKA MORSKA

Świnka morska – oficjalnie Kawia domowa jednak jej potoczna nazwa podobnie jak i sam gryzoń na stałe zagościła w polskich domach

Istnieje bardzo wiele ras i odmian kolorystycznych świnek morskich. Na ten temat pisaliśmy już w krótkim streszczeniu rasy świnek morskich – zachęcamy do lektury i bliższego poznania tego zróżnicowanego gryzonia.

Kawie domowe są aktywne zarówno w dzień jak i w nocy. Są zwierzętami stadnymi i dobrze czują się w grupie. Na nowe osobniki mogą reagować agresywnie dlatego planując hodowlę warto rozważyć na starcie towarzystwo dla naszego gryzonia. Jest wiele obiegowych opinii np. że „samce są bardziej agresywne od samiczek”, że „wydają więcej nieprzyjemnych zapachów”. Nie warto się jednak nimi kierować gdyż wiele zależy od charakteru gryzonia, a w drugim przypadku od utrzymania czystości w klatce.

Jak długo żyje świnka morska? Zależnie od gatunku od 4 do 8 lat, rekordziści dożywali jednak wieku 15lat

Ciekawostka: Najdłuższy skok wykonany przez kawię domową wynosi 48cm. Należy on do „Truffles” z Wielkiej Brytanii i został wpisany w Księdze Rekordów Guinnessa w 2012 roku.

Chomik hodowla w domu
Tabela rozmiaru chomików
Chomik syryjski
CHOMIK

Chomik – zdecydowanie najczęściej hodowany gryzoń w Polsce. Najpopularniejsze gatunki tego sympatycznego zwierzaka to:

  • chomik dżungarski
  • chomik bengalski
  • chomik syryjski
  • chomik zabajkalski (Campbella)
  • chomik chiński
  • chomik malutki (Roborowskiego)

Chomika trzymamy solo w klatce z uwagi na dość terytorialny charakter tego gryzonia. W niektórych przypadkach chowu stadnego trzymanie osobników tej samej płci kończy się walką na śmierć i życie. Kupując chomika pamiętajmy o odpowiednim rozmiarze klatki oraz o kole do biegania(Musi być jednak dopasowane do wielkości zwierzęcia, gdyż zbyt małe obciąża kręgosłup zwierzaka. Kupujmy też pełne koła bez pustych przestrzeni pomiędzy prętami).

Jak długo żyje chomik? Zależnie od gatunku od 1 do 5 lat w przypadku chomika syryjskiego.

Ciekawostka: W Europie, a także w Polsce można spotkać dziko-żyjące chomiki europejskie. Niestety ich liczebność stale spada.

KOSZATNICZKA

Zdrobniale nazywana „koszą” to  bardzo ruchliwy, aktywny i skłonny do zabawy gryzoń. Jeśli chodzi o wygląd „koszy” to mają wszystkiego po trochu: trochę szczura, trochę świnki morskiej i trochę wiewiórki.

„Kosze” są zwierzętami stadnymi i zaleca się hodowlę minimum dwóch osobników. Są one również gryzoniami wymagającymi dlatego warto przeanalizować ich potrzeby przed zakupem. Wymagają one między innymi kąpieli w specjalnym pyle kąpielowym dla gryzoni.

Jak długo żyje Koszatnikcza? Długość życia w niewoli od 5 do 9 lat.

Koszatnikcza domowa
Koszatnikcza domowa
szczur domowy
Szczur domowy parka
SZCZUR DOMOWY(szczurek)

Szczury domowe popularnie zwane „ogonkami” różnią się od ich krewnych nie tylko budową ciała ale i zachowaniem oraz mnogością odmian . Najlepiej czują się w stadzie osobników tej samej płci więc jeśli chcemy zadbać o ich komfort psychiczny zdecydowanie lepiej kupić parkę. Szczury są bardzo inteligentne, szybko się uczą i są bardzo towarzyskie.

Jak długo żyją szczury?: Średnio około 2-2,5 roku

SZYNSZYLA

Piękny i długowieczny gryzoń. Jest stosunkowo drogi w utrzymaniu o czym należy pamiętać przed zakupem zwierzątka. Wymaga bardzo dużej klatki, wybiegu, odpowiedniego pokarmu dla szynszyli, kąpieli w odpowiednim pyle dla szynszyli oraz  częstych wizyt kontrolnych u weterynarza. Szynszyle to zwierzęta stadne więc zakup dwóch osobników tej samej płci to doskonały pomysł. Zwierzątka będą razem bawić się i spać. Oczywiście pamiętajmy, że koszt utrzymania również nam wzrośnie.

 

Jak długo żyje szynszyla?  Średnia wieku szynszyli to około 15 lat choć niektóre osobniki potrafią dożyć nawet 20 lat.

Mała szynszyla
Szynszyla
Myszoskoczek
Małe myszoskoczki, gerbile
MYSZOSKOCZEK(gerbil, suwak)

W naturze myszoskoczki  zamieszkują pustynne rejony Azji oraz Afryki Północnej. Najbardziej popularnym w hodowli domowej z wielu gatunków tego gryzonia jest suwak Mongolski. Myszoskoczki z uwagi na ich przystosowanie środowiskowe do pustynnych rejonów nie są zwierzętami bardzo wymagającymi. Mają mniejsze zapotrzebowanie na płyny, jedzenie w stosunku do np. szynszyli  co przekłada się także na mniejszą ilość odchodów oraz wydalanych zapachów. Myszoskoczki są bardzo ruchliwe i najlepiej czują się w grupie. W odróżnieniu od innych gryzoni są aktywne zarówno dzień jak i w nocy. Gryzą i drapią wszystko co popadnie więc o taniej klatce  z lichych materiałów możemy zapomnieć.

Jak długo żyje myszoskoczek? Około 3-4 lat

MYSZ DOMOWA(Myszka)

Myszy to wszędobylskie i ruchliwe gryzonie, których aktywność przypada na porę wieczorną oraz nocną. Warto o tym pamiętać przy zakupie, gdyż oprócz wyglądu kupujący powinien kierować się ruchliwością zwierzaka. Myszy dobrze czują się w grupie. Najlepszą opcją jest zakup dwóch lub więcej samiczek. Należy uważnie sprawdzić płeć zwierzaka przy zakupie gdyż niespokrewnione ani niewychowane razem samce będą ze sobą rywalizować na śmierć i życie. Z kolei gdy trafi się nam samiec i samiczka to prawie na pewno doczekamy się licznego potomstwa.

Jak długo żyją myszy domowe? Średnia długość życia to około 1,5-2 lat

Myszy domowe
Mysz domowa
Popielica afrykańska
Małe popielice afrykańskie
POPIELICA AFRYKAŃSKA(Pędzlogon Zwinny, „mini wiewiórka”)

Popielica afrykańska to malutki, nadrzewny gryzoń z puszystym ogonkiem, który jest cechą charakterystyczną tego zwierzaka. Popielice dorastają do około 8cm długości ciała i dodatkowo tyleż samo mierzy ogonek. W środowisku naturalnym występuje w  w Afryce w obszarach na południe od Sahary. Zwierzątko prowadzi nocny tryb życia.  W dzień zazwyczaj  śpią i nie należy im w tym czasie przeszkadzać(podobnie jak każdemu innemu gryzoniowi podczas snu). Swoją aktywność zaczynają w porze wieczornej. Wtedy zaczynają jeść i stają się bardzo ruchliwe. Dlatego też Popielice wymagają dużej, a przede wszystkim wysokiej klatki, gdyż są bardzo zwinne i doskonale wspinają się po gałązkach.

Jak długo żyją Popielice Afrykańskie? W domowej hodowli od 3 do 6 lat.

MYSZORÓWKA(Mastomys)

Niezależny gatunek jedynie spokrewniony z myszą i szczurem. Wygląda jak połączenie szczurka z myszką. Mastomysy są gryzoniami występującymi na suchych terenach przez co podobnie jak myszoskoczki nie są wymagające jeśli chodzi o warunki hodowlane. Są również bardzo neutralne zapachowo. Dobrze czują się w grupie, w przeciwieństwie jednak do myszy samce mogę być hodowane razem.

Jak długo żyją mastomysy?  Średnia długość życia w hodowli waha się do 2 lat dla samic i do 3 lat dla samców

Myszorówka, mastomys