Kawia domowa- bo tak brzmi właściwa nazwa świnki morskiej, od wielu lat jest naszym domowym pupilem. Często trzymamy ją w mieszkaniach, ze względu na małe wymagania, jak również łatwość hodowli określonych odmian. Pierwszymi ludźmi, który udomowili gryzonia z rodziny kawiowatych byli Indianie, zamieszkujący Południową Amerykę. Obecnie możemy wyróżnić wiele raz świnek morskich, różniących się pomiędzy sobą rodzajem głównie długością i formą sierści. Zasadniczo wylicza się 3 główne grupy: gładkowłose, bezwłose, oraz długowłose.

Świnki bezwłose

Skinny

jest rasą wyhodowaną sztucznie w warunkach laboratoryjnych. Cechą charakterystyczną tej kawi jest niemalże zupełny brak sierści. Występuje ona jedynie w okolicy kończyn, narządów płciowych, jak również pyszczka. Skóra ssaka jest aksamitna w dotyku, a jednocześnie niezwykle wrażliwa. Przez co łatwo ulega urazom.

Źródło: Wikimedia Commons

 

Świnki krótkowłose

Najpopularniejszymi wśród hodowców nadal pozostają kawie krótkowłose. Do głównych ras możemy zaliczyć: American, Abyssinian, Crested, American Crested, Kurzhaarer Peruaner, Somali, Curly ,Ridgeback , Crested Ridgeback, Rex orazTeddy .

Amercian

Kawia ta jest najbardziej rozpowszechnioną rasą w Europie. Przybyła ona na nasz kontynent już w XV wieku. Cechą charakterystyczną jest w tym przypadku krótkie, gładkie futro, jak również okrągły nos. Sierść jest gęsta i idealnie przylega do ciała.

Źródło: cavyhouse.org

Świnka abisyńska

Świnki rozetkowe cieszą się wśród hodowców dużą popularnością z uwagi na bardzo specyficzny układ sierści. W określonych miejscach na tułowiu, jak również głowie futro rozkłada się, tworząc rozety o różnej wielkości. Ich ilość w przypadku ssaków czystych rasowo powinna wynosić co najmniej 8. Sierść odstaje od ciała, a w dotyku można zauważyć, że włosy są dość sztywne i szorstkie.

Źródło: pinterest.com

Crested

Rasa ta najczęściej jednokolorowa nosi typowe cechy gładkowłosej American. Jednakże w tym przypadku na głowie występuje jedna rozeta. Reszta futra gładko przylega do ciała i jest ono dość krótkie. Specyficzna rozetka na głowie zwierzęcia, zwana także koroną, powinna posiadać dobrze widoczny środek

.

 

American Crested

W przypadku rasy American Crested mamy do czynienia z konkretnymi wymaganiami, jeżeli chodzi o umaszczenie. Cała kawia powinna bowiem być jednokolorowa, a jedynie korona, wspominana już przy okazji poprzedniej rasy Creasted, obowiązkowo musi być biała. Co istotne, żaden włos w tym odcieniu nie może wystąpić w innym miejscu, bowiem wówczas dyskwalifikuje to osobnika. Doczekaliśmy się także Irish Creasted, która może przyjmować dowolne umaszczenie, jednakże na łopatkach tej odmiany powinny znaleźć się dwie rozetki.

Źródło: guineapigs.bplaced.net

Kurzhaarer Peruaner

Kurzhaarer Peruaner zwana w skrócie KHP to Peruwianka o krótkim włosie. W tym przypadku włos rośnie w wielu kierunkach.

Źródło: tierchenwelt.de

Somali

Bardzo ciekawą rasą świnek morskich jest Somali. Powstała w wyniku krzyżówek przedstawicieli Abyssynian z Teddy, lub też Rex. Póki co w Europie nie występuje. Szczególnie popularne są natomiast na obszarze Australii.

Źródło: emmasguineapigs.blogspot.com

Curly

Rasa Curly została wyhodowana w Europie, a konkretnie w Sandynawii. Cechą charakterystyczną kawi tego rodzaju, są mocno skręcone włosy, które to sprawiają wrażenie bardzo miękkich i delikatnych, a w rzeczywistość są niezwykle szorstkie. Krzyżówka ta powstała w z połączenia ras Rex oraz Abyssinian i co istotne, jest ona honorowana jako odrębna rasa wyłącznie w niemieckim i angielskim standardzie.

Ridgeback

Niezwykle ciekawym układem włosa charakteryzuje się rasa Ridgeback. W przypadku tych kawi bowiem wzdłuż kręgosłupa przebiega wyraźna linia sierści, tworząca formę przypominającą irokeza. Powstała ona w efekcie łączenia ras gładkowłosych z Abissynian oraz Peruwiankami. Specyficzny wygląd świnki uzyskują dopiero po 4 tygodniu życia.

Warto tutaj także wspomnieć o rasie Crested Ridgeback, która dodatkowo posiada ozdobę na głowie w postaci niedużej rozetki.

Źródło: pinterest.com

Teddy

Jedną z najpopularniejszych ras kawi jest Teddy. Swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowemu wyglądowi gryzoni, które przypominają pluszowe maskotki. Sierść świnek morskich tej rasy osiąga nierzadko długość 6 cm, a waga samców może dochodzić nawet do 1 kg. Cechą charakterystyczną są szeroko rozstawione łapki, jak również lekko oklapnięte uszy oraz mocno zaokrąglona głowa.

Źródło: animal-world.com

Rex

Rasa ta pojawiła się na początku XX wieku. Osobniki posiadają niezwykle gładkie, miękkie futro. W przypadku wzorcowych przedstawicieli tej rasy każdy włos powinien odstawać od ciała pod kątem 90 stopni.

Źródło: pinterest

 

Świnki długowłose

Jeżeli chodzi o kawie długowłose, generalnie możemy wymienić 9 ras, w tym: Peruwianke, Boucle, Sheltie, Texel, Coronet, Merino, Angora, Moher jak również Lunkarya .

Peruwianka

Jest to jednak z najlepiej rozpoznawalnych długowłosych ras świnek morskich. Posiada niezwykle długą sierść -do 50 centymetrów, który rozkłada się nierównomiernie wzdłuż kręgosłupa po obu stronach ciała. Pokrywa on tułów w taki sposób, że w wielu przypadkach trudno zlokalizować głowę i tył gryzonia.

Źródło: pixabay.com

Bounce

Rasa Bouncle, zwana również Alpaką jest odmianą Peruwianki, z tą jednak różnicą, że w tym przypadku włos jest mocno skręcony. U osobników tych często występują także rozetki.

Źródło: pets4homes.co.uk

Sheltie

Sheltie określane także mianem Silkie różnią się tym od Peruwianek, że ich sierść nie tworzy żadnych zawirowań. Natomiast rośnie w kierunku od głowy do tułowia, będąc jednocześnie gładkim i delikatnym w dotyku.

Źródło: Wikimedia Commons

Texel

Ze skrzyżowania osobników Sheltie i Rexa, powstała rasa Texel. Świnki tego typu posiadają włosy przypominające wyglądem Sheltie , nie mniej jednak są już one o wiele bardziej szorstkie. Hodowcy jednak sukcesywnie starają się wyeliminować tą cechę.

Źródło: guineapigowner.com

Coronet

Kawie domowe rasy Coronet są posiadaczami niezwykle długiej i prostej sierści, która jest miękka w dotyku. Powstał on poprzez połączenie Sheltie i Crested. Dodatkowo na głowie zwierząt występuje duża rozeta. Odmianą Coronet jest Merino, cechująca się kręconymi włosami jak również koroną na głowie.

Źródło: thespruce.com

Angora

Ta długowłosa kawia jest idealnym odzwierciedleniem świnki rozetkowej, przy czym oczywiście włos w tym przypadku jest o wiele dłuższy. Z rasy tej powstała odmiana Moher, o kręconym włosie.

Źródło:wheekers.proboards.com

Lunkarya

Lunkarya można śmiało określić jedną z najatrakcyjniejszych ras świnek morskich. Głowa zwierzęcia nieco przypomina króliczą, nie mniej jednak pyszczek pokryty jest krótką sierścią i reszta ciała, na której wyrastają długie, gęste, kręcone włosy. Wprawdzie rasa ta nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona, nie mniej jednak na pewno ze względu na jej wyjątkowy wygląd, będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Źródło: pixabay.com